VGT’nin Tasarruf Potansiyeli: Maliyetini Amorti Etmek Ne Kadar Sürer?

0
219
VGT'nin maliyetini amorti etmek için gereken süreyi hesaplamak için adım adım yönergeler ve örnekler. Yakıt tasarrufu ve performans artışı hakkında bilgi edinin.
VGT'nin maliyetini amorti etmek için gereken süreyi hesaplamak için adım adım yönergeler ve örnekler. Yakıt tasarrufu ve performans artışı hakkında bilgi edinin.

VGT Binek1 ürün modelinin fiyatı 6.000 TL(3000CC motor hacmine kadar tüm araçlarda Binek1 cihazımız kullanılmaktadır. Bu fiyat 1 Şubat 2024 tarihi itibariyle geçerlidir.) ve kullanıcı VGT sayesinde en az %20 yakıt tasarrufu sağlıyor. Yakıtın litre fiyatı yine Şubat ayı dikkate alındığında 40 TL olduğuna göre, VGT’nin maliyetini amorti etmek için tasarruf edilen miktarı hesaplayabiliriz.

Öncelikle, VGT kullanmadan önce ve sonra günlük yakıt tüketimi miktarını bulmamız gerekiyor.

VGT kullanmadan önce günlük yakıt tüketimi = 100 km * 40 TL / 8 lt = 320 TL
VGT kullanıldıktan sonra günlük yakıt tüketimi = 100 km * 40 TL / 6.4 lt = 256 TL

VGT sayesinde günlük tasarruf edilen en az miktar = 320 TL – 256 TL = 64 TL
VGT sayesinde günlük tasarruf edilen en az litre = 1,6LT

VGT’nin maliyetini amorti etmek için günde 64 TL tasarruf ediyoruz. Bu durumda VGT’nin maliyetini amorti etmek için geçen süreyi hesaplayabiliriz:

Amortisman süresi = VGT’nin fiyatı / Günlük tasarruf miktarı
Amortisman süresi = 6000 TL / 64 TL/gün = 94 gün

Yani, en az %20 tasarruf eden bir VGT kullanıcısının maliyetini amorti etmesi için ortalama 94 gün gerekmektedir.

VGT sayesinde en az %20 yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu oran, VGT’nin getirdiği kazanımlar olan gaza az basarak süratlenebilme, gazsız sürüş mesafesinin nitelikli artışı ve alt devir üst vites avantajlarını doğru kullanmanıza bağlı olarak değişebilir. VGT ile yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Kullanıcılarımızın geri bildirimlerine göre, bu kazanımları doğru kullananlar %20 ile %40 aralığında tasarruf elde etmektedirler. Siz hiç 6.4LT yakan benzinli bir Sportage gördünüz mü?

Unutmayın, yol durumu, aracın mekanik sağlığı ve lastik basıncı, yakıt tüketimini etkileyen en önemli etkenlerden biridir.